Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer 6inch x3.1/2x5mm d matt antique finish brass bearing hinges, 6inchx3.1/2x5mm d matt brass bearing hinges, 3x3/4x3/4x3/32(.750) inch d matt brass hinges, 4x3/4x3/4x3/32(1.00) inch d matt brass hinges, 4x1/2x3/4x3/32(.900) inch d matt brass hinges and 3x1/2x3/4x3/32(.650) inch brass door hinges.
₹ 855 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Bearing Hinge |
| Finish Type | Antique |
| Size | 6Inch x3.1/2x5mm |
| Brand | D Matt |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 835 / Piece Get Latest Price
| Hinge Type | Bearing Hinge |
| Size | 6Inchx3.1/2x5mm |
| Brand | D Matt |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Packaging Size | 3x3/4x3/4x3/32 Inch |
| Brand | D Matt |
| Suitable For | Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Packaging Size | 4x3/4x3/4x3/32 Inch |
| Brand | D Matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Finish Type | Gold |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
Brass is an alloy made primarily of copper and zinc. It’s a durable material known for its corrosion resistance and aesthetic appeal. It’s particularly useful for hinges because it can handle the wear and tear of everyday use without deteriorating easily.The matt (or matte) finish means the brass has been treated to achieve a non-reflective, satin appearance. This finish gives the hinges a more understated, modern look compared to shiny polished brass, and it also tends to show fewer fingerprints and smudges, making it ideal for high-traffic areas or modern interior designs.The hinge you are describing seems to be a butt hinge. This is a common type of hinge used for doors, cabinets, and furniture. The two leaves of the hinge interlock and allow the door to open and close smoothly.Butt hinges are usually installed on the edge of the door and door frame. They can be mortised into both the door and the frame for a flush installation.
₹ 89 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Packaging Size | 4x1/2x3/4x3/32 Inch |
| Brand | D Matt |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 63 / Piece Get Latest Price
| Size | 3x1/2x3/4x3/32 Inch |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Finish Type | Gold |
| Brand | D Matt |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 88 / Piece Get Latest Price
| Size | 4x1/2x3/4x3/32 Inch |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Brand | D Matt |
| Finish Type | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 710 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Suitable For | Door |
| Brand | d matt |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 576 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass Bearing Hinges |
| Finish Type | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 444 / Piece Get Latest Price
| Size | 5"x3x4mm |
| Brand | D Matt |
| Material | brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 5 Inchx3x3mm |
| Brand | D Matt |
| Finish Type | Antique Also Available SS |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 380 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass Bearing Hinges 5"X3x3mm SS & Anq |
| Finish Type | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 185 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 168 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 158 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 144 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 298 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 170 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 156 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 138 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 124 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 162 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Brand | d matt |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 132 / Piece Get Latest Price
| Size | 4Inch x1/2x1.1/2x6mm |
| Hinge Type | L Hinges |
| Brand | D Matt |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 122 / Piece Get Latest Price
| Size | 3Inch x1/2x1.1/2x19mm |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Brand | D Matt |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 98 / Piece Get Latest Price
| Size | 3"x1/2x1.1/2x6mm |
| Hinge Type | Matt Brass |
| Suitable For | Door |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Brand | D Matt |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 178 / Piece Get Latest Price
| Size | 4" |
| Suitable For | Door |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 137 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Mat Size | 3"x1/2x1.1/2x19mm |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material | Brass |
₹ 165 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Mat Size | 4Inchx1/2x1.1/2x12mm |
| Brand | D Matt |
| Material | Brass |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 124 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Mat Size | 3"x1/2x1.1/2x12mm |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | d matt brass |
| Finish Type | Silver |
| Brand | d matt |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 114 / Piece Get Latest Price
| Size | 3Inchx1/2x1.1/2x6mm |
| Finish Type | Brass |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 556 / Piece Get Latest Price
| Size | 5"x3x5mm |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass Bearing Hinges 5"X3x5mm S/L |
| Finish Type | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 464 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass Bearing Hinges 5"X3x4mm SS & Anq |
| Finish Type | Gold |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 109 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 3"x1/2x1.1/2x12mm |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 63 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Packaging Size | 3x1/2x3/4x3/32 |
| Brand | d matt brass |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 690 / Piece Get Latest Price
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | Bearing Hinges |
| Finish Type | Brass S S & Antique finesh |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 126 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 112 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Brand | d matt |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | D Matt Brass"L"Hings |
| Finish Type | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 146 / Piece Get Latest Price
| Size | 4Inchx1/2x1.1/2x12mm |
| Hinge Type | L Hinge |
| Brand | D Matt |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
Vimal Kalaria (Owner)
Gujarath Hardware
No 1196 /60/ 1 5th Block 18th A Main Road Rajaji Nagar
Bengaluru - 560010, Karnataka, India