Providing you the best range of 0-shape handle 8"(200mm)19mm, 0-shape handle 8"(200mm)22mm, h-shape handle 10"(250mm)22mm matt, h-shape handle 8"(200mm)22mm combl, h-shape handle 10"(250mm)22mm combl and h-shape handle 12"(300mm)22mm matt with effective & timely delivery.
₹ 440 / Piece Get Latest Price
| Size | 8"(200mm)19mm amtt |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Size | 8"(200mm)22mm amtt |
| Usage/Application | Cabinet |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | O-shape handle |
₹ 540 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Size | 8"(200mm)22mm combl |
| Usage/Application | Cabinet |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | O-shape handle |
₹ 610 / Piece Get Latest Price
| Size | H-shape handel 10"(250mm)22mm matt |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 470 / Piece Get Latest Price
| Size | 8"(200mm)19mm amtt combl |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Size | H-shape handel 8"(200mm)22mm combl |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 640 / Piece Get Latest Price
| Size | H-shape handel 10"(250mm)22mm combl |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 670 / Piece Get Latest Price
| Size | H-shape handel 12"(300mm)22mm matt |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
The H-shape handle consists of two vertical bars (the sides of the "H") and a horizontal bar (the crossbar) connecting them. This simple yet effective design offers both functionality and style, making it a popular choice for modern and minimalist interiors.the finish of the handle is matte, meaning it has a non-reflective surface that provides a sleek, understated appearance.This is a common choice for handles because of its corrosion resistance, strength, and sleek appearance. A matte or brushed finish enhances its modern aesthetic while providing durability.Lighter than stainless steel, aluminum is also used for handles and can be anodized to achieve a matte finish. It’s durable and resistant to wear.Materials like stainless steel and aluminum ensure that the handle will last, with resistance to corrosion, tarnishing, and everyday wear.The matte finish is more resistant to fingerprints, smudges, and scratches compared to glossy finishes, making it easier to maintain.
₹ 710 / Piece Get Latest Price
| Size | H-shape handel 12"(300mm)22mm combl |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Size | H-shape handel 22"(550mm)25mm matt |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish Type | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
Vimal Kalaria (Owner)
Gujarath Hardware
No 1196 /60/ 1 5th Block 18th A Main Road Rajaji Nagar
Bengaluru - 560010, Karnataka, India