Pioneers in the industry, we offer 3x3/4x3/4x3/32mm brass butt hinge, 3x3/4x3/4x3/32mm design butt hinges, 4x1/2x3/4x3/32mm design butt hinges, design but hinges 3x1/2x3/4x3/32mm brass, 4inchx1/2x1.1/2x6mm d matt brass l hinge and 4x1/2x3/4x3/32mm brass butt hinge from India.
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Brand | Design |
| Waist Size | 32 |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 3x3/4x3/4x3/32mm |
| Brand | Design |
| Suitable For | Window, Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish Type | SS Also Available Antique |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4x1/2x3/4x3/32mm |
| Brand | Design |
| Suitable For | Door |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 3x1/2x3/4x3/32mm |
| Brand | Design |
| Suitable For | Door |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Finish Type | Gold |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 147 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 inch |
| Mat Size | 4"x1/2x1.1/2x6mm |
| Material | Brass |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 87 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 4x1/2x3/4x3/32mm |
| Brand | Design |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 97 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 4x3/4x3/4x3/32 Inch |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 112 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 3x7/8x1/8 Inch |
| Brand | D Matt |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Size | 3x1/2x3/4x3/32mm |
| Brand | Design |
| Suitable For | Window, Door |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Corrosion Resistance | Yes |
₹ 73 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 3 inch |
| Packaging Size | 3x3/4x3/4x3/32 Inch |
| Brand | D Matt |
| Hinge Type | Butt Hinge |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Corrosion Resistance | Yes |
Brass is an alloy made of copper and zinc, known for its strength, corrosion resistance, and aesthetic appeal.The lacquered brass finish provides a protective coating over the brass, preventing tarnishing and ensuring that the brass maintains its bright, golden color over time. It is especially useful in environments where the hinge will be exposed to air and moisture, as it prevents the brass from oxidizing and becoming discolored.The described hinge is likely a butt hinge, which is one of the most common types used for doors. It consists of two interlocking parts (one fixed to the door frame and the other to the door) and allows the door to swing open and closed.Butt hinges are installed in the door edge and frame, typically mortised so that the hinge sits flush with the door and frame surfaces. Due to the durable nature of brass, lacquered brass hinges are suitable for both residential and light commercial applications, particularly when a more upscale or vintage look is desired.
Vimal Kalaria (Owner)
Gujarath Hardware
No 1196 /60/ 1 5th Block 18th A Main Road Rajaji Nagar
Bengaluru - 560010, Karnataka, India